معرفی شهر ساری

شهر ساری پر جمعیت ترین و بزرگترین شهراستان مازندران است.این شهر همچنین یکی از قدیمی ترین شهر های ایران است که جاذبه های گردشگری فرواوانی دارد، همچنین موقیت جغرافیایی و مجاورت با دریا و کوه طبیعت زیبایی را برای ساری فراهم کرده است.نماد شهر ساری برج ساعت در میدان ساعت است،به مردمان اهل ساری ساروی گویند و 13 تیرماه روز ساری نامیده شده است که در این روز آورده اند آرش کمانگیر از ساری پرتاب تیر معروف را انجام داده است…در ادامه به معرفی مکان های دیدنی ساری میپردازیم…

میدانی بزرگ در مرکز شهر ساری است که دارای برجیست که یک ساعت عقربه ای با صدای زنگ ناقوس است که بعد از هر تغییر ساعت به تعداد رقم های ساعتبه صدا در می آید،نیمه شب ها ساعت12بار با صدای بلند ناقوس زنگ میخورد که موجب شد صدای آن را در سال 1380 قطع کنند،برج ساعت در سال 1309 شمسی توسط محمد علی حمیدی و میدان در سال 1355 ساخته شده است.

آدرس:ساری،خیابان جمهوری،میدان ساعت

Cts
Cts2

خانه ی منوچهر خان کلبادی در دوره ی قاجار ساخته شد و قدمت آن حدود 150 سال است.قسمتی از این خانه به صورت موزه در آمده و بازدید آن برای عموم آزاد است.درون این موزه آثاری با قدمت7000سال دیده میشود.

آدرس:،محله ی آب انبار نو

Kmk
Kmk2

عمارتی زیبا و باابهت که دارای دو عمارت مسکونی متعلق به دوره ی قاجار و پهلوی است.در حال حاضر این خانه دارای کابری خاصی نیست و بازدید برای عموم آزاد است،این عمارت متعلق به خاندان فاضلی ها بوده است،صاحب ملک معلم بوده اما از معمار آن اطلاعاتی در دست نیست.

آدرس:ساری،محله ی آب انبار نو

Efs
Efs2

پارک ملل ساری یا بوستان ملل پارکی در حاشیه ی رود تجن در داخل شهر ساری است.این پارک یکی از مکان های تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت مردم می باشد،فضای این مجموعه ی تفریحی از دریاچه و فضای سبز تشکیل شده است.

آدرس:ساری،بلوار داراب،رودخانه ی تجن،پارک ملل

Pm
Pm1

ساحل فرح آباد

فرح آباد روستایی است ازتوابع بخش مرکزی ساری که ساحل آن از معروف ترین ساحل های مازندران می باشد،ساحل فرح آباد در 30 کیلومتری شمال شهر ساری واقع شده است که مسیر رسیدن به آن از ساری جاده ی زیبای فرح آباد است،این ساحل امکانات رفاهی مناسبی برای تفریحات دریایی و شنا دارد.قایق سواری،ماهیگیری،اسکی روی آب ،موج سواری از جمله تفریحاتیست که شما در این ساحل و مجموعه ی مفرحش میتوانید انجام دهید.

Sf

پارک جنگلی شهید زارع

این پارک در سه کیلومتری شرق رودخانه ی تجن و شرق شهر ساری است و جنب بیمارستان سوانح و سوختگی ساری قرار دارد،مساحت این پارک 70 هکتار بوده وبه دلیل مجاورت با تپه های جنگلی کم ارتفاع در دامنه ی البرز بسیار زیبا بوده و دارای امکاناتی نظیر آلاچیق، غذاخوری،کافه ،محل بازی و … بوده که این پارک را برای اقمت تفریحی کوتاه مدت مناسب میکند.

آدرس:3کیلومتری ساری،در مسیر جاده ی ساری به بهشهر

Pgs3
Pgs
Pg2

تالاب سراندون و بالندون

این مجموعه ی تالابی در جوار روستای سید محله در 25 کیلومتری ساری به طرف بابلسر قرار گرفته و دارای دو بخش جنوبی (سراندون)و شمالی (بالندون)می باشد،وسعت آن 30هکتار و عمق آن یک متر است.در پاییز و زمستان این تالاب ها زیستگاه مرغان مهاجراز قبیل قو،مرغابی،قره غازوسایر پرندگان است.دسترسی منایب،محوطه ی سرسبز،مناظر بکر و وحشی،فضاهای پردشگری جالبی را به وجود آورده است.آدرس:25 کیلومتری ساری در کنار روستای سید محله

Ts
Ts2

دریاچه ی چورت

این دریاچه در شمال شرقی استان مازندرانو بخش چهاردانگه ی شهرستان ساری قرار دارد،وسعت این دریاچه حدود دوونیم هکتار است و محلی ها به آن دریاچه ی میانشه می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت،به این نام خوانده میشود.این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است وبرای رسیدن به آن میتوان از مسیرجنگلی هم استفاده کرد.

آدرس:حدفاصل ساری و کیاسر،دهستان گرماب،10 کیلومتری روستای چورت

Dc

سد سلیمان تنگه(سد شهید رجایی)

این سد در45 کیلومتری جنوب غربی ساری و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.سد سلیمان تنگه در سال 1379 برای بازدید مسافران و گردشگران آماده شده و از نظر اقامتی بسیار مناسب است،بازدید از تاج سد امکان پذیر است و در دریاچه ی آن امکانات قایقرانی و اسکی برای غلاقمندان مهیا است.

آدرس:ساری،بزرگراه 70 آسیا،جاده فریم

Sst
Sst2

دشت ناز

این محوطه ی زیبا با55هکتار مساحت در 25کیلومتری شمال شرق ساری قرر دارد،جنگل جلگه ی آن از سال1346 به محل تکثیر گوزن زرد خالدار ایرانی اختصاص یافت.دشت ناز برای علاقمندان به حیات وحش بسیار جذاب است.علاقمندان به طبیعت حیات وحش صرفا با مجوز سازمان محیط زیست میتوانند به تماشای گوزن و پرندگان زیبا نظیر قرقاول و کبوتران وحشی بپردازند. آدرس:بزرگراه ساری،خروجی گلما،جاده ی شیلات،جاده ی دشت ناز

Dn2
Dn

چشمه های باداب سورت

این چشمه ها علاوه بر زیبایی خیره کننده دارای خواص درمانی نیز می باشند.آب این چشمه های اسرارآمیز دو نوع کاملا متفاوت از لحاط مزه و رنگ و بو میباشد. آب یکی از آن ها شور و دارای خواص درمانی برای پوست و کمر درد و روماتیسم بوده و دیگری نارنجی رنگ است. آدرس:جنوب شهر ساری،بخش چهاردانگه،دهستان پشت کوه،روستای سورت،حدفاصل روستای اروست و مال خواست.

 

Bs
Bs2
Bs3

بوستان ولایت

این بوستان زیبا و بزرگ در مرکز شهر ساری واقع شده است ودارای سالن آمفی تئاتر،کتابخانه ی دیجیتال،خانه ی دانشوران،سرای ارشد،خانه هنرمندان،نگارخانه و فضای بازی کودکان است،همچنین سه فضای موزه ای شامل موزه ی مردم شناسی،موزه ی اریخ طبیغی مازندران،موزه مطبوعات در سه ساختمان جداگانه ساخته شده است.

آدرس:ساری،میدان شهداری،بوستان ولایت

Bv
Bv2
F

امیدواریم اوقات خوشی را در ساری سپری کرده و از مکان های معرفی شده دیدن کنید…بدرود

فهرست